Tetrapak

Tamek ve Tetrapak
Küçük Şeyler Doğayı Yeniler, TAMEK katkılarıyla Tetra Pak, Milli Eğitim Bakanlığı ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen 6000 ilkokul öğrencisine erişen bir çevre eğitim projesidir.

Projenin amacı, 2-3-4-5. sınıf öğrencilerinde hem eğlenecekleri hem de öğrenebilecekleri bir çevre bilinci oluşturmaktır. interaktif çevre eğitimi vererek ve etkileşimli geri dönüşüm deneyimi yaşatarak Çevre koruma ve geri dönüşüme yönelik tüm mesajlar, çevreci arılar Kaşif ve Yaprak'ın geri dönüşümle ilgili maceralarından oluşan bir hikaye aracılığıyla verilmektedir.

İki bölümden oluşan eğitimin ilk bölümünde, konusunda uzman öğretmenler, çocuklara, çevre koruma ile ilgili çeşitli mesajlar veriyor. Doğal kaynakları verimli kullanmanın yolları, geri dönüşümün önemi, ambalaj atıklarının geri döüşebilir olduğu ve bunların yaş atıklardan ayrı toplanması gerektiği ayrıntılı olarak anlatılıyor.

İkinci bölümde ise, öğrenciler, 3 istasyondan oluşan geri dönüşüm seti ile geri dönüşümün aşamalarını öğreniyor, sonrasında da öğretmenleri eşliğinde karton ambalajları kağıda geri dönüştürüyorlar.

Eğitim sonrası ailelere sağlanan materyallerle çocuklara verilen eğitimin evlerde de desteklenmesi ve çocukların eğitimden edindikleri bilgiler çerçevesinde getirdikleri önerilere değer verilmesi konusunda tavsiyelerde bulunuluyor.

2005 yılından beri sürdürülen proje kapsamında şimdiye kadar 11 ilde 1 milyonu aşkın öğrenciye ulaşıldı. Eğitimler belirlenen illerde devam ediyor.

© 2014 TAMEK Holding

creaconic